A természet közelsége bizonyítottan jó hatással van az emberre. Már egy rövid erdei séta során is megnyugszunk és elengedjük a napi gondokat. A népi gyógyászatban illetve a homeopátiában számos olyan gyógy -és fűszernövényt használnak, amelyeknek nyugtató, relaxáló hatása már bizonyított.
Az egyik legnépszerűbb, legismertebb ilyen növény a citromfű, más néven Melissa officinalis. Már kellemes, citromos illata is jókedvre derít, ahogy szétmorzsoljuk levelét az ujjaink között, felhasználási lehetőségei pedig gyakorlatilag korlátlanok. Főzhetünk belőle teát, alkalmazhatjuk tinktúraként, készíthetünk belőle szörpöt, illóolaját pedig párologtathatjuk a szobánkban, vagy akár belekeverhetjük kedvenc kozmetikumainkba is. Semmilyen negatív mellékhatása nincs, kismamák is bátran alkalmazhatják. Ma már kapszula formájában is beszerezhető, ezek a készítmények a gyártótól függően őrleményt vagy koncentrált növényi kivonatot tartalmaznak.
A különféle nyugtató, elalvást segítő tabletták gyártása során gyakran kombinálják a citromfüvet komlóval, nem véletlenül: a komlótobozt a népi gyógyászatban nyugtató -és altatószerként alkalmazzák, továbbá idegi eredetű gyomorpanaszok esetén is segíthet. Teája enyhíti a szorongásos állapotot. Szerény és jelentéktelen külseje ellenére tehát sok értékes tulajdonságot rejt magában.
Létezik azonban egy nagyon is mutatós virág, ami szintén segítségünkre lehet a stresszoldásban. A golgotavirág dísznövényként is megállja a helyét, ám a természetgyógyászatban görcsoldó és idegnyugtató hatása miatt alkalmazzák. A citromfűhöz hasonlóan tea, tinktúra és tabletta formájában is beszerezhető. A benne található béta-karbolin, ami valójában egy pszichoaktív anyag, nagyon jó hatással van az emberi idegrendszerre. Ezen kívül még flavonoidokat is tartalmaz, melyek erősíthetik az immunrendszert. Káros mellékhatása nincs, hozzászokást nem okoz.
Ha már a virágoknál tartunk, a kertek királynője, a rózsa is sok pozitív tulajdonsággal bír a homeopátia szerint: kedélyjavító és szorongáscsökkentő hatása már akkor is érvényesül, ha csupán beszívjuk az illatát, szárított szirmaiból pedig nyugtató teát készíthetünk. Fontos, hogy csak a kezeletlen, vegyszermentes növények alkalmasak gyógyászati célra, a virágbolti rózsából semmiképpen ne próbáljunk meg főzetet készíteni.
A rózsáénál valamivel könnyebben beszerezhető viszont a levendula virága: ez az intenzív illatú, mediterrán fűszernövény szintén a természet egyik csodálatos adománya. Szörpök és teakeverékek kedvelt alapanyaga, de sütemény -és fagylalt készítéshez is előszeretettel használják. A szárított növény hatásos lehet molyok ellen, párnánk mellett tartva pedig segíti a zavartalan elalvást. Illóolaja az egyik legszélesebb körben használt natúr gyógyító szer, párologtatáshoz, illetve krémekbe keverve kozmetikai célokra is használják, sebgyógyító hatást tulajdonítanak neki. Álmatlanság, ideges nyugtalanság leküzdésére cseppentsünk pár csepp illóolajat a csuklónk belsejére, finoman dörzsöljük össze majd szagolgassuk néhány percig. Kesernyés íze miatt teáját önmagában nem szívesen fogyasztjuk.
Létezik azonban a citromfüvön kívül még egy olyan nyugtató hatású gyógynövény, melynek forrázata élvezeti értékkel is bír: ez pedig nem más, mint a hársfavirág. Mézes, virágos aromája miatt gyerekek és felnőttek egyaránt szívesen fogyasztják. Flavonoid tartalma és izzasztó hatása révén a megfázások leküzdésében is eredményes lehet, ezen kívül enyhe görcsoldó és segít megnyugtatni a zaklatott idegrendszert.
Az előbb felsorolt gyógynövényeknél ugyan nagyobb körültekintést igényel a szedése, ugyanakkor bizonyított hatékonysága miatt nem hagyhatjuk ki a felsorolásból az orbáncfüvet sem: vidám, sárga színével és napocskához hasonló virágával már ránézésre is remek természetes kedélyjavító szer. Nem véletlenül használták már az ókori görögök is a hangulat kiegyensúlyozására. Alkalmazása kúraszerűen ajánlott, 6 hét után tartsunk hosszabb szünetet. Legkomolyabb mellékhatásai között fontos megemlíteni a fényérzékenységet, mely növelheti a leégés kockázatát. Ezenfelül az arra hajlamos egyéneknél jelentkezhet még szorongás, fejfájás, szédülés, illetve különféle gyomorbántalmak. Egyes gyógyszerekkel is kölcsönhatásba léphet, így különösen fontos, hogy egyeztessünk a kezelőorvosunkkal használat előtt.